Bércový vřed a péče o něj

Bércový vřed a péče o něj

Léčba bércového vředu je dlouhodobá a často se neobejde bez bolesti. Délku léčby i její bolestivost lze do jisté míry zmírnit i vaším chováním při léčbě, volbou stravy, dodržováním pitného režimu a v neposlední řadě volbou vhodného moderního krytí. Jak na bércový vřed vám komplexně poradíme na následujících řádkách.

Zobrazit podrobnosti

Čím můžete přispět k úspěšné léčbě bércového vředu?

Bércový vřed a vlhké krytí

Dávno jest tomu, kdy se razila teorie, že rána musí být suchá, aby se hojila. Již v 60. letech 20. století bylo prokázáno, že chronickým ranám, mezi které patří i bércový vřed, naopak svědčí vlhké prostředí. Ve vlhkém prostředí se rány hojí až o 40 % rychleji než v suchém prostředí a hojení je daleko méně bolestivé a traumatizující. Bércové vředynáplast Aquacel Ag Foam vám pomůže vyhojit vlhké krytí Aquacel® Ag Foam. Toto krytí obsahuje ionty stříbra, které ničí bakterie v ráně. Jednoduše se používá. Stačí ránu vyčistit a krytí nalepit. S krytím se můžete bez obav sprchovat i koupat. Moderní vlhké hojení bércových vředů má pro vás tyto benefity: rychlejší hojení rány, snížení bolestivosti při nošení krytí i při jeho výměně, méně časté převazy. Tuto náplast můžete nechat na ráně až 7 dní. Uvidíte, že již po pár výměnách krytí se rána zmenší, sníží se i bolestivost a život pro vás bude opět příjemnější.

Bércový vřed a strava

Naše tělo potřebuje ke svému hojení bílkoviny. Snažte se ve větší míře obohatit svůj jídelníček sýry, jogurty, mlékem, kuřecím a rybím masem, nebo bujónem. Pokud máte problémy se zažíváním, lze v lékárně zakoupit speciální ochucené koktejly, které obsahují základní výživné látky, ale i minerály a vitamíny.

Bércový vřed a minerální látky

Hojení ran příznivě ovlivňují i minerály. Obvykle je do svého těla v určitém množství dostáváme spolu se základní stravou. Dají se ale zakoupit v lékárně v různých kombinacích nebo jednotlivě. Doporučuje se k lepšímu hojení rány užívat selen, magnézium, kalcium, zinek.

Bércový vřed a tekutiny

Zamyslete se nad množstvím tekutin, které za den vypijete. Dostatečný příjem tekutin ovlivní hojení rány. Minimální množství (pokud netrpíte onemocněním ledvin) je 1,5–2,0 litry za den.

Bércový vřed a cvičení

Provádějte tzv. cévní gymnastiku:

  1. cvik – přitáhnout a propnout špičky
  2. cvik – kroužky v kotnících
  3. cvik – skrčit prsty u nohou a poté natáhnout

Cvičení provádějte 3x denně po dobu 5 minut.

Bércový vřed a bandáže

U poruchy žil je základem úspěchu léčby bandáž elastickými, tzv. „krátkotažnými“ obinadly. Bandáž začínáme od prstů, pokračujeme přes patu a zakončíme ji až v podkolenní. Obvyklá spotřeba jsou 2 kusy obinadel na jednu končetinu. Obinadla perte v mýdlové vodě a sušte je ve vodorovné poloze, aby se nevyvěsila.

Bércový vřed a odpočinek

Nezapomínejte si odpočinout! Cévní lékaři doporučují odpočinek nejméně na 2 hodiny po obědě vleže s podloženými dolními končetinami.

Bércový vřed a bolest

Užívejte léky proti bolesti v intervalech, jak vám určil lékař. Odstranění nebo zmírnění bolesti má vliv na celkové hojení rány.

POSTUP PŘI UŽÍVÁNÍ „TERAPEUTICKÝCH“ KRYTÍ (VLHKÉ HOJENÍ)

Před aplikací je třeba důkladně prostudovat příbalový leták. Krytí (vlhké hojení) je dodáváno ve sterilních obalech. Pokud potřebujete upravit velikost krytí a je to vzhledem k jeho typu možné, použijte čisté nůžky. Zbytek krytí neskladujte, jelikož již byla porušena jeho sterilita.

UPOZORNĚNÍ: Změna krytí může na přechodnou dobu zhoršit stav rány a zvýšit bolestivost, ale po několika dnech by tyto příznaky měly ustoupit.

Stane-li se, že se krytí přilepí na bércový vřed, snímejte je pod sprchou nebo pod tekoucí vodou. Jemně sprchujte ránu asi 1 minutu při teplotě, která je vám příjemná. Osušte okolí rány papírovým ručníkem, čtverečkem gázy nebo netkaného materiálu. Široké okolí promažte borovou vazelínou, vhodným ošetřujícím krémem nebo tělovým mlékem dle doporučení zdravotníka.

Na ráně je vhodné během masáže ponechat vlhký mulový čtverec navlhčený ve vodě nebo obklad s doporučeným roztokem. Masáž okolí rány provádějte mastným krémem. Masáž by měla trvat alespoň 5 minut.

Po masáži ošetřete blízké okolí vředu ochrannou pastou (obvykle u ran silně mokvajících). Můžete použít například zinkovou pastu.

Aplikujte krytí, které vám předepsal lékař. Krytí překryjte savým materiálem – polštářky, čtverečky.

Obvazy upevněte náplastí nebo obinadlem.

U bércových vředů (venózní příčiny) je důležitou součástí léčby bandáž speciálním (krátkotažným) elastickým obinadlem. To se přikládá ráno, dříve než pacient vstane z lůžka, a ponechá se celý den. V některých případech lékař ordinuje tzv. trvalou bandáž – obinadlo se ponechává i v noci.

Savé (horní) krytí (tzv. sekundární krytí) vyměňte vždy při prosáknutí. Krytí, které je přímo na ráně (tzv. primární krytí), převazujte dle intervalů, které doporučí lékař nebo sestra.

V den kontroly na ambulanci ránu nepřevazujte, v případě prosáknutí vyměňte pouze sekundární krytí.

převzato z časopisu Radim